Friday, 9 December 2011

RPH BM


Subjek          : Bahasa Melaysia
Kelas            : 3M
Bilangan murid : 30 orang
Tarikh            : 25-10-2011 (Selasa)
Masa             : 10.20 am – 10.50 am
Tema             : Aktiviti Di Sekolah
Tajuk Pelajaran : Kata Ganda
Objektif         : Pada akhir pengajaran, murid dapat :-
1.      Membezakan dan memahami kata ganda penuh.
2.      menyebut dua daripada kata ganda yang telah belajar.
Fokus Utama : 6.2 membaca dan mengenalkan pasti pelbagai genre penulisan.
                         Aras 1 ( i ) mengenal pasti format karangan naratif dan imaginatif.
                         Aras 2 ( i ) membuat pertandingan karangan naratif dan imaginatif.
Fokus Sampingan : 8.2 membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
                Aras 3 ( i ) Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk dengan menggunakan penanda wacana yang sesuai bagi menjelaskan pertautan idea. (kata ganda penuh).
Sistem Bahasa :-
(a)    Tatabahasa    : kata ganda penuh
(b)   Kosa Kata     : biri, kupu, kuda, rama, tupai
Ilmu        : Pendidikan Moral
Nilai             : Jimat cermat, menjaga kebersihan diri/makanan, menjaga keselamatan diri.
Kemahiran Bernilai Bertambah : BCB : Mencatat nota          KB : mengumpul
                                                TKP : (a) Interpersonal
                                                            (b) Verbal linguistik
Pengetahuan sedia ada        : Murid-murid telah mempelajari kata ganda penuh dalam pelajaran
tahun 2.
ABM & BBM                    : (a) kad kata ganda penuh
(b) computer
(c) LCD/ Projektor
(d) Powerpoint
(e ) kotak Kecil & nombor 1-4 

Langkah & Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
( ± 5 minit)
- mencabut nombor dan membuka kad tersebut yang mengandungi kata ganda penuh dan membacanya.






1.      Guru memanggil 4 orang murid tampil ke depan kelas dan membuat cabutan.
2.      Murid mencabut nombor satu dan membuka kad nombor satu dan murid yang mencabut nombor dua dan membuka perkataan dua dan seterusnya.
3.      Guru meminta murid membaca kad yang ditunjukkan dengan sebutan betul.
4.      Guru merumus isi pelajaran hari ini.

Kad kata ganda penuh

Kotak kecil
nombor 1-4
Perkembangan
Langkah 1
( ± 4 minit)
Tatabahasa : Kata Ganda(merujuk powerpoint)
    



1. Guru menayangkan slide yang berkaitan dengan   
  kata ganda.
2. Guru menerangkan makna kata ganda
  berdasarkan slide satu deemi satu.
3. Murid dikehendaki membaca maksud kata ganda
  yang ditunjukkan.
komputer, LCD, projector, powerpoint.
Langkah 2
( ± 8 minit)
Tatabahasa : Kata Ganda Penuh

   
   

  
1. Seterusnya, guru menayangkan salah satu jenis
  kata ganda iaitu kata ganda penuh.
2. Guru menerangkan makna kata ganda penuh
  serta contoh-contoh berdasarkan slide.

3. Murid dikehendaki menelitikan maksud dan
  contoh-contoh kataa ganda penuh yang 
  ditunjukkan.

BBM
Powerpoint



Nilai murni
Jimat cermat,
Menjaga kebersihan diri/makanan,
Menjaga keselamatan diri.
Langkah 3
(± 10 minit)
Aktiviti : Kata Ganda Penuh
   
1.      Guru mengagihkan kertas majung yang telah ditulis kata dasar.
2.      Murid diminta menjalankan aktiviti kumpulan, menuliskan kata ganda penuh diatas kertas majung.
3.      Kumpulan yang telah siap boleh mempamerkan kertas majung kumpulan di atas papan.
4.      Guru berbincang bersama dengan murid.

BBM
Kertas majung,
pen maker.
Penutup
( ± 3 minit)
Bersoaljawab
Apakah yang kita telah belajar pada hari ini?
1.      Guru tanya murid tentang tajuk hari ini.
2.      Murid angkat tangan dan jawab.




No comments: